Könyvvizsgálat2017-09-28T12:43:25+02:00

Könyvvizsgálat

A könyvvizsgálat célja annak megállapítása, hogy gazdasági társaság beszámolója megfelel-e a jogszabályoknak és megbízható, valós képet ad-e a társaság vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről, működésének gazdasági eredményeiről.

Leegyszerűsítve a könyvvizsgálat célja a tulajdonosok és a hitelezők érdekeinek védelme.

A könyvvizsgálat keretében a következő feladatokat látjuk el:

  • a beszámoló valódiságának és szabályszerűségének a felülvizsgálata,
  • a számviteli törvény és a létesítő okirat előírásai betartásának ellenőrzése,
  • a beszámolóról a könyvvizsgáló állásfoglalását tükröző vélemény kialakítása,
  • a független, írásbeli könyvvizsgálói jelentés elkészítése és átadása a megbízójának, amely tartalmazza a hitelesítő, korlátozott vagy elutasító véleményt az okok részletes feltüntetésével.

Kötelező a könyvvizsgálat minden kettős könyvvitelt vezető vállalkozónál, kivéve, ha az alábbi két feltétel együttesen teljesül:

  • az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves (éves szintre átszámított) nettó árbevétele nem haladta meg a 300 millió forintot, és
  • az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó által átlagosan foglalkoztatottak száma nem haladta meg az 50 főt.

Ha kötelező a könyvvizsgálat, akkor a vállalkozó legfőbb szerve az üzleti évről készített beszámoló felülvizsgálatára, az abban foglaltak valódiságának és jogszabályszerűségének ellenőrzésére köteles bejegyzett könyvvizsgálót, könyvvizsgáló céget választani.

Könyvelés